Jean-Christophe ve Beethoven

 

 

 


 

Jean-Christophe ve Beethoven 

 

Romain Rolland’ın Yapıtında Müzik

18:30 – Söyleşi: Emre Aracı – Nami Başer

 

19:30 – Konser: Gülsin Onay

 


 

 

 

İçinde bulunduğumuz hassas süreç nedeniyle elimizde olmayan nedenlerden ötürü

Jean-Christophe ve Beethoven etkinliği iptal edilmiştir. 

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

 

 


 

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Özel Saint Benoît Fransız Lisesi arasında geçen yıl “Ruhların İletişimi: Proust ve Müzik” etkinliğiyle başlayan işbirliği, “Romain Rolland’ın Yapıtından: Jean-Christophe ve Beethoven” konseriyle sürüyor.  Fransız yazar Romain Rolland’ın başyapıtı Jean-Christophe, Avrupa’da nehir roman geleneğinin öncülü kabul edilir. Araştırmacılar, Rolland’ın, romanın baş kahramanı Alman besteci Jean-Christophe Krafft’ın yaşamını anlatırken büyük hayranlık duyduğu Beethoven’ın yaşamından kesitlere yer verdiğini düşünmektedirler. 

Jean-Christophe’un Fransa’yla ve Fransız kültürüyle olan ilişkisi, romanın tezi için temel teşkil eder: Almanya ve Fransa’nın uzlaşması, her iki tarafın varlığını sürdürebilmesi ve Avrupa’da kalıcı barışın sağlanması için elzemdir. Rolland, Fransa ve Almanya’yı aynı nehrin iki yakası, müziği ise bunları birbirine bağlayan köprü olarak kavramsallaştırır.

Adnan Cemgil’in çevirisiyle YKY tarafından üç cilt olarak yayımlanan Jean-Christophe’tan yola çıkan bu programda devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay, romanda ve Rolland’ın hayatında önemli yeri olan Beethoven bestelerini yorumlayacak. Konser öncesinde felsefeci, yazar ve çevirmen Nami Başer ile müzik tarihçisi, besteci ve orkestra şefi Emre Aracı, Rolland’ın yapıtında Beethoven’ın yeri üzerine sohbet edecekler. Bu vesileyle, doğumunun 250. yılında büyük besteciyi de anmış olacağız.

Konuşmacılar: Nami Başer, Emre Aracı

Konser: Gülsin Onay, piyano

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.