Müziğin Ziyafete Dönüştüğü Bir Gece

2018-2019 Sene Sonu Konseri

Yılın son konserinde Silüet Salon’unda tam bir yıldızlar geçidi vardı. Birsen Tezer güçlü sesiyle herkesi büyülerken Bülent Ortaçgil eski şarkılarına ağırlık verdiği repertuarıyla dinleyenleri adeta zamanda yolculuğa çıkardı. Konser için salonda bulunanlar uzun zaman hatıralarından çıkmayacak bir gece yaşadı.

Silüet Salonu 2 Mayıs Perşembe akşamı dopdolu bir gösteri ve konser sezonunu muhteşem bir konserle noktaladı: Birsen Tezer-Bülent Ortaçgil Konseri. Saint Benoît Lisesi’nin iş ortaklarından İzkun İnşaat’ın katkılarıyla düzenlenen konserin duyurusu yapıldıktan 15 dakika sonra bütün yerler tükenmişti.

Birsen Tezer ve Bülent Ortaçgil uzun yıllardır zaman zaman birlikte çalışıyor, birbirlerinin albümlerine sesleri, besteleri veya sözleriyle destek veriyor. O akşam ikiliyi dinlemeye gelenler için konser sürprizlerle doluydu.

Sahne ışıkları altında Tezer-Ortaçgil ikilisini görmeyi bekleyen izleyiciler usta müzisyen, basçı Gürol Ağırbaş’ı yerini aldığında gecenin umulandan da renkli geçeceğini tahmin etmeye başladılar.

Blues ve Caz esintilerinden ve Türk Sanat Müziği yorumuna uzanan renkli bir dinleti

Birsen Tezer güçlü sesi ve duygu yüklü yorumuyla seyircilerin kulağına olduğu kadar yüreğine de hitap etti. Seyirci kimi zaman sahnede adeta bir caz şarkıcısı varmış gibi hissetti. Cihan ve İkinci Cihan albümünden toplam 7 şarkı seslendiren Tezer’e Gürol Ağırbaş’ın yanı sıra davulda  Derin Bayhan, elektrikli gitarda Emre Tankal, akustik gitarda da Tunç Öndemir eşlik etti. Birsen Tezer sahneden ayrılmadan önce güftesini Rüştü Şardağ’ın yazdığı Türk Sanat Müziği’nin unulmaz bestecisi Avni Anıl’a ait olan “Aşk Bu Değil” adlı şarkıya söyledi. Tezer bu şarkıya kanunuyla eşlik etti.

Verilen kısa bir aranın ardından bu kez sahneye yeni bir yıldızlar topluluğu geldi. Ülkemizin yetiştirdiği en önemli gitarcılardan Erkan Oğur, tecrübeli davulcu Cem Aksel, tuşlu çalgılarda Baki Duyarlar ve basta Erdal Akyol Bülent Ortaçgil’in sesi ve gitarına eşlik etti.

400 kişilik koro

Asıl mesleği kimyagerlik olan Ortaçgil elli yıldır Türkiye’nin en nitelikli besteci ve icracılarından biri olarak profesyonel müzik yaşamını sürdürüyor. Pek çok bestesi çeşitli sanatçılar tarafından da yorumlanan Ortaçgil’e konser boyunca izleyiciler de eşlik. Her dinleyenin kendisinden bir şeyler bulduğu birbirinden anlamlı Ortaçgil güfteleri salonda hazır bulunanları zamanda tatlı bir yolculuğa çıkardı. Erkan Oğur’un kendi icadı olan perdesiz gitarda yakaladığı hüzünlü tonda çaldığı ve kimi zaman blues kimi zamanda Türk Sanat Müziği esintileri taşıyan soloları seyirciden büyük alkış aldı.

Tüm devler sahnede

Konserin sonunda Birsen Tezer ve eşlik eden müzisyenlerinin de sahneye gelmesiyle gece tam bir şölene dönüştü. İzleyicler Ortaçgil’in unutulmaz bestesi Çığlık Çığlığa’nın funk bir yorumunu nefeslerini tutarak dinlediler. Parçanın orijinal yorumunu bilenler için bir sürpriz de bu yüksek tansiyonlu icra oldu. Birsen Tezer’in vokaliyle devleştiği parçada gitarist Emre Tankal’ın caz-blues tonlarıyla süslü solosu büyüleyiciydi. Davulcular Cem Aksel ve Deniz Bayhan’ın birlikte eşlik ettikleri parçanın sonundaki sololarını dinlemek oldukça keyif vericiydi. Seyircilere bu parçayla veda eden grup salonda bir türlü dinmek bilmeyen alkış yağmuru nedeniyle bis için bir kez daha sahneye gelen Ortaçgil seyirciye “Şarkılarım Senindir” adlı unutulmaz şarkısıyla veda etti.

İzleyiciler, çıktıkları bu olağanüstü güzellikteki müzikal yolculuğun verdiği mutlulukla salondan ayrılırken biz de Silüet Salonumuz yeni öğretim yılında ağırlayacağımız sanatçıların planlaması üzerinde şimdiden çalışmaya başladık.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.