O GECE

Özlem Saraç ve Bilge Emin’in üstlendiği inişli çıkışlı senaryo

“O gece”, yalan üzerine kurulmuş acı veren gerçekler hakkında yazılmış bir senaryo…
Güçlü bir monolog :
“Şu anda bu salonda oturan hiç kimsenin huzurunu kaçırmak istemiyorum ama tam sağınızda bir yalancının oturduğunu söylemek zorundayım. Hatta solunuzda da. Ön sıralarda ve arkalarda da. Gerçek bu. Hepimiz yalancıyız. Evet yalan söylüyoruz. Bazen kendimizi korumak için, bazen başkalarını korumak için, bazen daha çok sevilmek için, daha başarılı olmak için, daha çok kazanmak için çünkü dürüstlüğün yolu zor ve çetrefilli.”
Özlem Saraç’ın kaleme aldığı, Bilge Emin’in yönettiği “O Gece”, Ocak ayında bizimleydi…

“Gizli oturum” ve komedi arası bir tiyatro oyunu…

Bir yandan, canlı ve neşeli oyuncuların performansı, diğer yandan ise, sürekli karamsar ve çoşkulu cümleler arasında gidip gelen hem trajik hem komik olan bir piyesin entrikası…

Tüm bunlar, seyirciyi nasıl etkilemesin…

Bazen Sartre’ın “Gizli Oturum”u gibi ağır, bazen de bir parodi havasında gerçekleşen bu senaryo karşısında, seyirci nasıl etkilenmez ve duyarsız kalabilir ki?

Gösterideki farklı tonlamalar, “evrensel yalan” (yukarıya bakınız) hakkında seyirciye sunulan monolog, düzenlenen oyunlar, mizansenler… Evet, tüm bu unsurlar, “O gece” adlı hareketli piyesi hayranlıkla izleyip sonunu merak eden seyircinin kayıtsız kalmamasını sağladı.

Herşeyden önce bir komedi senaryosu olan “O gece” adlı gösteride, karanlık bir bölümün olduğu da doğru. Yalanın hizmetinde olan, bazen doğru bazen yanlış aşk ve sevgi hikayeler içerisinde birbirini seven veya sevmeyen bireyler arasındaki ilginç bir simya.

Salonu tamamen dolduran oyun, kaçırılmaması gereken bir oyundu!

Entrika… Oyunun Özeti

Sıla, yorgun düştüğü evliliğinde, Ulaş ile yolları ayırmaya karar vermiştir. Ahu ile kariyer evliliği yapmaya hazırlanan Erdem’le, garsonluk yaptığı kulüpte yolları kesişir. Her ikisinin de yaşadığı ilişki hayal ettiğinden çok farklıdır artık… Sorunlu ilişkilerinden kaçarak bir araya gelen Sıla ve Erdem, umudu birbirlerinde ararlar. Ancak acemice geçirdikleri ilk gecede de olanlar olur. Sıla’nın nefesi kesilir, olduğu yere yığılır, kalır. Erdem başına gelenleri sadece ortağı, yakın arkadaşı Aydın’a anlatır ve ondan yardım ister. Artık ortada bir ölü vardır ve işin içinden sıyrılmak o kadar kolay olmayacaktır. Durumu Ahu’nun da öğrenmesiyle, sıkı bir suç ortaklığı kurulur. Erdem, Aydın ve Ahu itibarlarını korumak adına keskin bir manevra yapar ve O Gece’yi yeniden yazarlar. Büyük bir suç ve yalan üzerine hayatlarına yeniden yön verirler. Ancak bir parça itibar için çabalarken, seçimlerinin kendilerini itibarsızlaştırdığının farkında bile olmazlar…

Oyun ile ilgili bilgi

Yazan: Özlem Saraç
Yöneten: Bilge Emin
Sahne ve Işık Tasarım: Nurullah Tuncer
Oyuncular:

  • Begüm Birgören
  • Gözde Çığacı
  • Cahit Gök
  • Tolga Güleç
  • Şencan Güleryüz
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.